آخرین خبرها
Notice: Trying to get property of non-object in /home/sanjeshm/public_html/wp-content/themes/sahifa/framework/parts/breaking-news.php on line 31

Notice: Undefined variable: fea_tags in /home/sanjeshm/public_html/wp-content/themes/sahifa/framework/parts/breaking-news.php on line 31

رشته دندانپزشکی

معرفی رشته دندانپزشكي

رشته دندانپزشكي

رشته دندانپزشکی
رشته دندانپزشکی

با توجه به اینکه هرنوعی از عفونت در ناحيه دهان بخصوص عفونت ناشي از بيماري‌هاي  دندان و لثه و چركي كه ما بين فاصله دندان و لثه ایجاد می شود ، مي‌تواند وارد جريان خون شده و گاهی باعث سكته قلبي و سکته مغزي حتي مرگ هم بشود. امروزه  بسياي از بيماري‌ها را میتوان  در مراحل اوليه شناخت و از پيشرفت آن جلوگيري کرد. در عصر حاضر  دندانپزشكي دانشي است كه سلامتی  دهان و دندان  را سبب می شود و سلامتی  جسم و روح و زيبايي ظاهری   را تأمين مي‌كند. امروزه به کمک این علم  مي‌توان بسياي از بيماري‌ها را در مراحل اوليه شناخت و درمان کرد .مشاوران صدای سنجش شما را در انتخاب و معرفی رشته دندانپزشکی یاری می نمایند.

مشاوره رشته دندانپزشکی

جهت  مشاوره و معرفی رشته دندانپزشکی

تماس با واحد پاسخگویی صدای سنجش از طریق تلفن ثابت با شماره ۹۰۹۲۳۰۵۷۵۰

همه روزه از ساعت ۹ صبح تا ۹ شب

کاربر گرامی ،  در صورت شلوغی خطوط مجدد تماس برقرار نمایید .

تحصیل در رشته دندانپزشکی

رشته‌ دندانپزشكي‌ در مقطع‌ دكتراي‌ عمومي‌  پيشگيري‌ و درمان‌ بيماري‌هاي‌ دهان‌ و دندان‌ را آموزش‌ مي‌دهد. اين‌ مقطع‌ داراي‌ دو دوره‌  2 و 4 ساله‌ است‌. دانشجويان‌ در 2 سال‌ اول‌ آموزش  واحدهایي‌ از جمله  فيزيولوژي و  ژنتيك‌ و آناتومي‌، بافت‌شناسي‌، بيوشيمي‌ و ميكروب‌شناسي‌ و ايمني‌شناسي‌ را مي‌گذرانند و بعد از 2 سال‌  دوره‌ تخصصي‌ دندانپزشكي‌ را می گذرانند و دروس‌ اختصاصي‌ شامل ‌ ارتودنسي‌،  آسيب‌شناسي‌ فك‌ و دهان‌، ‌ ترميمي‌ و مواد دنداني‌ ، اندودنتيكس‌ و راديولوژي‌ دهان‌ و فك‌ و صورت‌  و پروتزهاي‌ ثابت‌ و اكلوژن‌، پروتزهاي‌ متحرك‌ و فك‌ و صورت‌، پريودنتولوژي‌، جراحي‌ دهان‌ و فك‌ و صورت‌  ، بيماري‌هاي‌ دهان‌ و دندان‌، ، دندانپزشكي‌ كودكان‌ را مي‌گذرانند. و در این مرحله  بيماري‌هاي‌ دهان‌ و دندان‌ را تشخيص‌ داده‌ و نسبت‌ به‌ درمان‌ آنها اقدام‌ می كنند.

 

توانايي‌ها و موقعیت شغلی :

يك‌ دندانپزشك‌ عمومي‌ در عین حال که به درمان می پردازد هنر خود را نیز به کار می گیرد زیرا  در هنگام ساخت‌ و ترميم‌ دندان‌ و نیز ‌ تراش‌ دندان‌، رديف‌ كردن‌ و موارد ديگر بسیار هنرمندانه عمل می کند . دانشجوي‌ رشته‌ دندانپزشکی  بايد از دست‌هاي  توانمند برخوردار باشد زیرا که  بسياري‌ از كارهاي‌ رشته دندانپزشكي‌ از تراش‌ ‌ تا بازسازي‌ دندان‌  و همچنین  كارهاي‌ ظريف‌ دندانپزشكي‌ به‌ دست‌هايي‌ توانا  و هنرمند نیازمند است .امروزه‌ در كشور ما فرصت‌هاي‌ شغلي‌  براي‌ دندانپزشكان‌ محدودتر شده‌ است‌ .يكي‌ به علت پيشرفت‌ بهداشت‌  و ديگری به دلیل اینکه  اخيرا  تعداد دندانپزشكان‌ افزايش‌ يافته‌ است‌. ‌

درس های رشته دندانپزشکی :

دروس‌ پايه‌:

فيزيك‌ پزشكي‌، بيوشيمي‌ نظري‌ و  بيوشيمي‌ عملي‌، آناتومي‌ نظري‌ و  آناتومي‌ عملي‌، ژنتيك‌ انساني‌  ، بافت‌شناسي‌ انساني‌ نظري‌ و  بافت‌شناسي‌ انساني‌ عملي‌، فيزيولوژي‌ نظري‌ و فيزيولوژي‌ عملي‌، ميكروب‌شناسي‌ نظري‌ و  ميكروب‌شناسي‌ عملي‌، بهداشت‌ عمومي‌ و  جنين‌شناسي‌ عمومي‌ ، آسيب‌شناسي‌ عمومي‌، اكولوژي‌ محيط‌ زيست‌ ، ايمني‌شناسي‌ نظري‌ و  ايمني‌شناسي‌ عملي‌، آمار پزشكي‌ و دندانپزشكي‌ و روش‌ تحقيق‌.

دروس‌ تخصصي‌:

 پروتز كامل‌ ، مواد دنداني‌، راديولوژي‌ دهان‌، كالبدشناسي‌ و مورفولوژي‌ دندان‌ فارماكولوژي‌،  پروتز ثابت‌ ، بيماري‌هاي‌ دهان‌ و تشخيص‌، پريودنتولوژي‌، جراحي‌ فك‌ و دهان‌، اندودنتيكس‌ ، بهداشت‌ دهان‌ و پيشگيري‌، تغذيه‌، دندانپزشكي‌ ترميمي‌  و بيماري‌هاي‌ دروني‌، ارتودنسي‌، گوش‌ و حلق‌ و بيني‌، پروتز پارسيل‌ و  بيماري‌هاي‌ رواني‌، دندانپزشكي‌ كودكان‌، نظام‌ پزشكي‌ و طب‌ قانوني‌، جنين‌ و بافت‌ شناسي‌ فك‌ و دهان‌  و بيولوژي‌ دهان‌، آسيب‌شناسي و ‌سمينار آسيب‌شناسي‌ و  دندانپزشكي‌ جامعه‌نگر .

مطالب مرتبط:

معرفی رشته مددکاری اجتماعی

معرفی رشته دندانپزشکی

معرفی رشته فیزیوتراپی

معرفی رشته دامپزشکی

برنامه ریزی کنکور 98

شرایط شرکت در کنکور 98

امتیاز به این مطلب آموزشی
  • معرفی رشته ها
  • رشته دندانپزشکی
  • انتخاب رشته
  • مشاوره تلفنی
  • صدای سنجش
4٫8
درحال ارسال
امتیاز کاربر 0 (0 رای)

درباره‌ی sanjeshmoshavere

با توجه به گسترش پذیرش و گزینش دانشجویان و افزایش تعداد داوطلبان ورود به نظام آموزش عالی،مرکز مشاوره صدای سنجش تحصیلی در جهت راهنمایی و مشاوره و تربیت نیروی انسانی آینده بنیان گردیده است.

حتما ببینید

معرفی رشته فیزیوتراپی

معرفی رشته فیزیوتراپی

معرفی رشته فيزيوتراپي رشته فيزيوتراپي معرفی رشته فیزیوتراپی  از زیرمجموعه های کنکور تجربی در انتخاب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *